Quentin Tarantino – na skróty cz. 1

Quentin Tarantino – ikona współczesnego kina.

Quentin Tarantino, pięćdziesięcioletni już reżyser, scenarzysta i okazjonalnie aktor. Jeden z rewolucjonistów współczesnej kinematografii. Warto przedstawić, chociażby w skrócie, najważniejsze dzieła twórcy, znane jako Dziewiątka Tarantino.

Quentin Tarantino

#1 Wściekłe psy – 1992
Produkcja, która przyciągnęła uwagę krytyków i widzów z całego świata. Historia opowiadająca o grupie złodziei, która po nieudanym napadzie na sklep jubilerski odkrywa, że jeden z nich okazał się donosicielem. Bohaterowie nie znają się wzajemnie, zamiast imion posługują się kolorami, a sytuację pomiędzy nimi utrudnia fakt, że wpływowy gangster, który zlecił im rabunek, pragnie poznać tożsamość zdrajcy.

 

#2 Pulp Fiction – 1994

Historia, która niezaprzeczalnie rozsławiła Tarantino i już na stałe zapisała się w popkulturze. Całość przedstawia trzy połączone ze sobą w niecodzienny sposób historię, dwójka gangsterów dostaje zlecenie od swojego szefa – narkotykowego bossa, jednak nic nie jest tak proste jak się wydaje i problemem staje się ciało przypadkowo zabitego zakładnika. Kolejnym źródłem problemów staje się żądna wrażeń żona bossa, którą ten zostawia pod opieką jednego z gangsterów, a całość dopełnia opowieść boksera, który wdał się w nieprzyjemne kontakty z mafią. Rabunki, morderstwa i niewyszukany język zostają pewnego rodzaju ikoną twórczości.

#3 Jackie Brown – 1997

Dwaj agenci FBI wpadają na trop czarnoskórej stewardessy przewożącej przez granicę nielegalne pieniądze dla handlarza bronią. Kobiecie grozi zarówno odsiadka w więzieniu jak i utrata nieswoich pieniędzy. Agenci wysuwając żądania współpracy i posłuszeństwa, nie spodziewają się, że młoda kobieta będzie próbowała ich przechytrzyć, pracując zarówno dla nich jak i w dalszym ciągu dla gangstera.

#4 Kill Bill: Vol. 1/ Kill Bill: Vol. 2 – 2003/2004

Zawarta w dwóch filmach historia Czarnej Mamby – płatnej zabójczyni, która po wybudzeniu się z długiej śpiączki za cel postanawia sobie zemstę na tytułowym Billu, byłym szefie, który zdradził ją w dniu jej ślubu i zamordował wszystkich tam obecnych, a ją samą postrzelił w głowę. Na swojej drodze musi jednak zmierzyć się również ze wspólnikami Billa, a wszystko to w trwającym łącznie cztery godziny i siedem minut obrazie, o którym Quentin Tarantino otwarcie przyznał, że marzył od dawna.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *